Opublikowano:

Sposób na owady, czyli moskitiery na straży pomieszczeń

moskitiera

Otwarte okna lub drzwi balkonowe to dobre rozwiązanie na upalne lato, ponieważ pozwala na skuteczne wietrzenie pomieszczeń, a często także na ich ochłodzenie. Niestety ich uchylenie, zwłaszcza późnym wieczorem, gdy korzystamy już ze sztucznego światła, oznacza często inwazję dokuczliwych owadów, których z wnętrza pomieszczeń trudno się pozbyć. Równie nieprzyjemne co komary, meszki czy muchy mogą okazać się wchodzące do domu mrówki lub pająki. Sposobem na wyeliminowanie tego problemu jest zamontowanie dobrze dobranej moskitiery. Przyjrzymy się bliżej ich rodzajom i zobaczmy, z czym wiąże się ich montaż.

Co daje moskitiera?

Moskitiera to rodzaj drobnej siateczki przypominającej nieco jednolitą firankę o dość gęstym splocie. Umieszczona w drzwiach tarasowych, balkonowych albo oknie stanowi skuteczną barierę dla wszystkich owadów chcących wtargnąć do domu lub mieszkania. Jednocześnie zastosowanie moskitiery nie blokuje przepływu powietrza, otwarte okna wciąż oznaczają jego swobodny przepływ. Moskitiery mają postać osadzanych w oknie lub drzwiach ramek. Co ważne, ich rozmiary są tak dobrane, że nie ograniczają dostępu światła. Plusem korzystania z moskitier jest możliwość swobodnego dopasowania koloru ramek do rodzaju zamontowanej stolarki budowlanej, dzięki czemu dobrze harmonizują z wyglądem całego budynku i są niemal niewidoczne.

Czytaj też: Rolety zewnętrzne jako ochrona antywłamaniowa

Jakie są najpopularniejsze rodzaje moskitier?

Moskitiery mogą mieć różną konstrukcję. Te, które są przeznaczone do montażu w oknach, mają postać sztywnych ramek zakładanych na zewnętrznej części ościeżnicy. Pozwala to na swobodne otwieranie okien bez konieczności zdejmowania moskitiery. Modele przeznaczone do zainstalowania w drzwiach balkonowych lub tarasowych mają najczęściej postać podwójnej ramki. Jej jedna część jest przytwierdzana do ramy, natomiast druga tworzy rodzaj uchylnych drzwi, które można łatwo otworzyć i zamknąć. Zwykle są one wyposażane w zatrzask magnetyczny lub niewielki zamek mechaniczny utrzymujący moskitierę w pozycji „zamknięte” i zapobiegający uchylaniu jej podczas podmuchów wiatru. Moskitiery uchylne mogą być także wyposażone w sprężynowe samozamykacze, co znacznie podnosi komfort ich użytkowania. Moskitiery są bardzo trwałe, ponieważ ich ramki są zrobione z lekkiego i wytrzymałego aluminium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *