Opublikowano:

Jak dbać o rolety materiałowe?

Chłopiec korzystający z rolety

Rolety materiałowe to jedne z najczęściej kupowanych osłon okiennych. Nic dziwnego – nie tylko znakomicie się prezentują, ale też gwarantują domownikom prywatność. Jak jednak o nie dbać, aby przez długi czas świetnie wyglądały?

Pielęgnacja na sucho

Pomimo tego, że rolety materiałowe są wykonane z tkanin, powinno się czyścić je na sucho. Najczęściej wystarczy więc odkurzacz ustawiony na niską moc oraz delikatne przesuwanie końcówką po tkaninie. Pozwoli to usunąć także ten znajdujący się nieco głębiej kurz, przy czym należy robić to na tyle delikatnie, aby nie zniszczyć struktury rolet materiałowych.

Taką pielęgnację na sucho oczywiście warto wykonywać regularnie, aby nie dopuścić do nadmiernego osadzania się kurzu. Będzie to szczególnie ważne zimą, gdy z powodu cyrkulacji powietrza z grzejników, na roletach materiałowych może pojawiać się nieco więcej zabrudzeń. Warto też delikatnie oczyszczać mechanizm przesłon, przy czym najlepiej sprawdzi się do tego nawilżona wodą ściereczka.

Czyszczenie rolet materiałowych rolką

Drugą metodą pielęgnacji rolet na sucho jest wykorzystanie zwykłej rolki do czyszczenia ubrań. Dzięki warstwie klejącej powierzchniowe zanieczyszczenia skutecznie do niej przywierają, dlatego też jej wykorzystanie może być naprawdę szybkim sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń.

Taka rolka sprawdzi się również w przypadku rolet dzień-noc wykonanych z dwóch warstw tkaniny, a nawet eleganckich rolet rzymskich.

Czytaj też: Przed czym nas chronią osłony okienne?

Czyszczenie rolet materiałowych na mokro

Generalnie odradza się używania wody oraz silnych detergentów do czyszczenia materiałowych rolet. Może jednak zdarzyć się, że pojawią się na nich trudniejsze do usunięcia zabrudzenia. Wówczas należy wybrać szare mydło lub płyn do naczyń i spróbować usunąć plamy czystą gąbką (najlepiej w neutralnym kolorze, który nie odbarwi tkaniny).

Trzeba też pamiętać, aby nie prać materiałowych rolet ani tym bardziej ich nie prasować. Mogłoby to bowiem doprowadzić do ich nieodwracalnego zniszczenia.

W przypadku materiałowych rolet należy przede wszystkim dbać o nie systematycznie. Dzięki takiemu regularnemu usuwaniu zanieczyszczeń będą one świetnie się prezentować, nawet po wielu latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *