Opublikowano:

Okna ze szprosami – element luksusu dla Ciebie

okno ze szprosami

Niegdyś szprosy, zwane także szczeblinami, stanowiły niezbędny element konstrukcyjny okna. Dziś nie są one obowiązkowe. Szczebliny w oknach spełniają obecnie jedynie funkcję ozdobną. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Gdzie się sprawdzają okna ze szprosami?

Okna ze szprosami prezentują się bardzo luksusowo i elegancko. Kojarzą się ze starym budownictwem, pełnym klasy oraz wdzięku. Gdzie najlepiej prezentują się okna ze szprosami? Ich montaż okaże się prawdziwym strzałem w dziesiątkę w przypadku budynków nawiązujących wyglądem do szlacheckich dworków czy rezydencji. Doskonale pasują także do drewnianych domów. Okna ze szczeblinami mogą sprawdzić się również w nowoczesnym budownictwie. Warto jednak wówczas zwrócić uwagę na formę szprosów – te minimalistyczne będą najlepiej pasowały do współczesnych brył architektonicznych. Warto wiedzieć, że szczebliny w oknach mogą przybierać rozmaity charakter, a ostateczny efekt wizualny zależy od indywidualnej koncepcji.

Rodzaje okien ze szprosami

Wyróżnia się głównie trzy rodzaje szprosów w oknach. Są to:

  • szprosy konstrukcyjne;
  • szprosy międzyszybowe;
  • szprosy naklejane.

Największą popularnością, z uwag na funkcjonalność oraz estetykę, cieszą się obecnie szprosy międzyszybowe. Często wybierana jest również tańsza i nieco mniej wygodna w utrzymaniu opcja, czyli szczebliny naklejane. Szprosy konstrukcyjne są natomiast stosowane najczęściej w przypadku zabytków oraz budynków nawiązujących architektonicznie do tradycyjnego budownictwa. Warto pamiętać, że okna ze szprosami powinny być wykonywane wyłącznie przez profesjonalistów. Wysokiej jakości materiały i wykończenie z dbałością o szczegóły sprawią, że ostateczny produkt będzie nie tylko prezentował się dobrze, ale przede wszystkim posłuży przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *