Opublikowano:

Co wybrać, okna z nawiewnikami czy bez?

mycie okien

Wybór okien z nawiewnikami lub bez może mieć wpływ nie tylko na komfort użytkowania, ale także na zdrowie ludzi przebywających wewnątrz pomieszczeń. Jakie są wady i zalety obu tych rozwiązań i na które warto się zdecydować?

Okna z nawiewnikami – wady i zalety

Okna z nawiewnikami to rozwiązanie, które pozwala na swobodny przepływ powietrza. Dzięki temu w naszym domu panuje lepsza cyrkulacja powietrza, a my możemy cieszyć się świeżym powietrzem nawet wtedy, gdy okna są zamknięte. Nawiewniki mają też wpływ na oszczędność energii – umożliwiają obniżenie kosztów ogrzewania, ponieważ pozwala to na skuteczne wentylowanie pomieszczeń bez konieczności otwierania okien na oścież. To bardzo wygodne rozwiązanie. Na rynku dostępne są okna PCV z nawiewnikami, a także modele aluminiowe czy drewniane. Wybór odpowiedniego rodzaju zależny jest od indywidualnych preferencji. Warto jednak zaznaczyć, że same nawiewniki mocno rzucają się w oczy i dla niektórych osób mogą osłabiać walory estetyczne całego okna.

Okna bez nawiewników – czy warto?

Okna PCV oraz inne w opcji bez nawiewników są rozwiązaniem bardziej estetycznym. Brak dodatkowych elementów sprawia, że okna wyglądają bardziej elegancko i minimalistycznie. Co więcej, ich cena jest niższa niż w przypadku okien z nawiewnikami. Jednakże brak możliwości swobodnego przepływu powietrza może wpłynąć na nasze zdrowie – w pomieszczeniach bez nawiewników może pojawić się zjawisko efektu hermetyczności. Wybór między oknami z nawiewnikami a bez nich zależy jednak przede wszystkim od naszych preferencji oraz priorytetów. Jeśli zależy nam na swobodnym przepływie powietrza, poprawie jakości powietrza oraz oszczędności energii, to warto rozważyć okna z nawiewnikami. Natomiast, jeśli priorytetem jest dla nas estetyka oraz niższa cena, to bardziej odpowiednim wyborem będą okna PCV bez nawiewników. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *