Opublikowano:

Jak dobrać parapety zewnętrzne do białych okien?

Dom jednorodzinny

Parapety zewnętrzne pełnią dwie ważne funkcje – zapobiegają zaciekaniu deszczówki pod obramowanie i na ścianę zewnętrzną, oraz stanowią istotny element dekoracyjny domu. Wybierając odpowiedni model, warto zatem poświęcić chwilę i w umiejętny sposób połączyć walory funkcjonalne i zdobnicze.

Parapety zewnętrzne – gdzie należy je zamontować?

Parapety zewnętrzne to niezbędny element wyposażenia wszystkich okien fasadowych. Aby efektywnie chroniły przed zaciekami, muszą wystawać co najmniej 5 cm poza pion ściany. Jedyną sytuacją, kiedy można zrezygnować z montażu parapetów, jest obecność szerokich okapów dachowych wychodzących poza obrys domu lub w sytuacji gdy okna są usytuowane na zadaszonym tarasie.

Parapet zewnętrzny – jaki wybrać?

Biorąc pod uwagę ciężar i grubość, parapety dzielą się na trzy grupy:

– lekkie: blacha stalowa, aluminium lub PCW
– średnie: ceramika, konglomerat i kamień naturalny
– ciężkie: kształtki i cegły klinkierowane

Zdecydowanie najczęstszym wyborem klientów są parapety blaszane, które można z łatwością dostosować do każdej ramy okiennej i elewacji.

Czytaj też: Aluminiowa imitacja klinkieru – elegancja na zewnątrz

Parapety zewnętrzne do białych okien

Białe okna to standard w domach jednorodzinnych i blokach. Pomimo że stereotypy wskazują, aby dopasować kolor parapetu do koloru okna, warto spojrzeć nieco szerzej i otworzyć się na nowe rozwiązania. Jedynymi białymi kamieniami dostępnymi na rynku są marmur i konglomerat – materiały o dość dużym ciężarze i z wysokiej półki cenowej.

Kolor parapetu powinien być dostosowany do koloru dachu, ściany zewnętrznej lub cokołu. Według wiodącej praktyki architektonicznej najlepiej wykonać aranżację w maksymalnie dwóch-trzech kolorach. Bardzo korzystnym rozwiązaniem pod względem wizualnym jest postawienie na dwa dominujące kolory, np. biel i czerń. Białe okna i ściany zewnętrzne będą doskonale kontrastować z czarnym dachem, parapetami i cokołem domu. Takie połączenie jest nie tylko niezwykle eleganckie, ale świetnie wpisuje się w trendy minimalistyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *