
Parapety zewnętrzne pełnią dwie ważne funkcje – zapobiegają zaciekaniu deszczówki pod obramowanie i na ścianę zewnętrzną, oraz stanowią istotny element dekoracyjny domu. Wybierając odpowiedni model, warto zatem poświęcić chwilę i w umiejętny sposób połączyć walory funkcjonalne i zdobnicze.
Parapety zewnętrzne – gdzie należy je zamontować?
Parapety zewnętrzne to niezbędny element wyposażenia wszystkich okien fasadowych. Aby efektywnie chroniły przed zaciekami, muszą wystawać co najmniej 5 cm poza pion ściany. Jedyną sytuacją, kiedy można zrezygnować z montażu parapetów, jest obecność szerokich okapów dachowych wychodzących poza obrys domu lub w sytuacji gdy okna są usytuowane na zadaszonym tarasie.
Parapet zewnętrzny – jaki wybrać?
Biorąc pod uwagę ciężar i grubość, parapety dzielą się na trzy grupy:
– lekkie: blacha stalowa, aluminium lub PCW
– średnie: ceramika, konglomerat i kamień naturalny
– ciężkie: kształtki i cegły klinkierowane
Zdecydowanie najczęstszym wyborem klientów są parapety blaszane, które można z łatwością dostosować do każdej ramy okiennej i elewacji.
Czytaj też: Aluminiowa imitacja klinkieru – elegancja na zewnątrz
Parapety zewnętrzne do białych okien
Białe okna to standard w domach jednorodzinnych i blokach. Pomimo że stereotypy wskazują, aby dopasować kolor parapetu do koloru okna, warto spojrzeć nieco szerzej i otworzyć się na nowe rozwiązania. Jedynymi białymi kamieniami dostępnymi na rynku są marmur i konglomerat – materiały o dość dużym ciężarze i z wysokiej półki cenowej.
Kolor parapetu powinien być dostosowany do koloru dachu, ściany zewnętrznej lub cokołu. Według wiodącej praktyki architektonicznej najlepiej wykonać aranżację w maksymalnie dwóch-trzech kolorach. Bardzo korzystnym rozwiązaniem pod względem wizualnym jest postawienie na dwa dominujące kolory, np. biel i czerń. Białe okna i ściany zewnętrzne będą doskonale kontrastować z czarnym dachem, parapetami i cokołem domu. Takie połączenie jest nie tylko niezwykle eleganckie, ale świetnie wpisuje się w trendy minimalistyczne.