Rolety zewnętrzne stanowią barierę ochronną przed przenikaniem promieniowania słonecznego do wnętrza mieszkania, a także chronią przed działaniem wiatru i mrozu. To również bardzo dobre zabezpieczenie przed wścibskim wzrokiem sąsiadów oraz włamywaczami. Tak wiele zalet rolet zewnętrznych sprawia, że coraz więcej osób jest zainteresowanych ich montażem również w blokach. Czy jest to możliwe bez dopełnienia dodatkowych formalności?
Czytaj też: Sposób na owady, czyli moskitiery na straży pomieszczeń
Przepisy prawne a praktyka
Właściciel ma prawo zamontować rolety wewnętrzne w mieszkaniu zgodne z jego potrzebami oraz gustem. Inaczej jest w przypadku markiz i rolet zewnętrznych. Przepisy prawa budowlanego dokładnie nie regulują tej kwestii, a wspólnoty mieszkaniowe mogą indywidualnie określać sposoby ingerowania w zabudowę okien i balkonów w blokach. Jedne są mniej restrykcyjne i wydają zgodę na montaż rolet zewnętrznych. Inne z kolei z uporem odmawiają wydania zgody na zamontowanie osłon zewnętrznych każdego rodzaju. Dlatego przed zakupem rolet zewnętrznych warto zwrócić się z zapytaniem do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej i zaczekać na decyzję.
Korzyści z montażu rolet w blokach
Osiedla często zlokalizowane są przy ruchliwych ulicach, a bloki zbudowane blisko siebie. To sprawia, że mieszkanie w bloku może być niekomfortowe. Jednym ze sposobów zwiększenia prywatności oraz ograniczenia przenikania hałasu do mieszkania montaż rolet zewnętrznych. Rolety to też świetna izolacja. Spuszczone chronią przed przenikaniem ciepłego powietrza z wnętrza oraz chłodu z zewnątrz. Dzięki temu zmniejsza się wysokości rachunków za energię cieplną. Rolety to również świetna ochrona antywłamaniowa. Jej sforsowanie wymaga dużych umiejętności oraz czasu, co zwiększa prawdopodobieństwo złapania rabusia na gorącym uczynku.