Opublikowano:

Czy, mieszkając w bloku, trzeba uzyskać pozwolenie na montaż rolet zewnętrznych?

rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne stanowią barierę ochronną przed przenikaniem promieniowania słonecznego do wnętrza mieszkania, a także chronią przed działaniem wiatru i mrozu. To również bardzo dobre zabezpieczenie przed wścibskim wzrokiem sąsiadów oraz włamywaczami. Tak wiele zalet rolet zewnętrznych sprawia, że coraz więcej osób jest zainteresowanych ich montażem również w blokach. Czy jest to możliwe bez dopełnienia dodatkowych formalności?

Czytaj też: Sposób na owady, czyli moskitiery na straży pomieszczeń

Przepisy prawne a praktyka

Właściciel ma prawo zamontować rolety wewnętrzne w mieszkaniu zgodne z jego potrzebami oraz gustem. Inaczej jest w przypadku markiz i rolet zewnętrznych. Przepisy prawa budowlanego dokładnie nie regulują tej kwestii, a wspólnoty mieszkaniowe mogą indywidualnie określać sposoby ingerowania w zabudowę okien i balkonów w blokach. Jedne są mniej restrykcyjne i wydają zgodę na montaż rolet zewnętrznych. Inne z kolei z uporem odmawiają wydania zgody na zamontowanie osłon zewnętrznych każdego rodzaju. Dlatego przed zakupem rolet zewnętrznych warto zwrócić się z zapytaniem do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej i zaczekać na decyzję.

Korzyści z montażu rolet w blokach

Osiedla często zlokalizowane są przy ruchliwych ulicach, a bloki zbudowane blisko siebie. To sprawia, że mieszkanie w bloku może być niekomfortowe. Jednym ze sposobów zwiększenia prywatności oraz ograniczenia przenikania hałasu do mieszkania montaż rolet zewnętrznych. Rolety to też świetna izolacja. Spuszczone chronią przed przenikaniem ciepłego powietrza z wnętrza oraz chłodu z zewnątrz. Dzięki temu zmniejsza się wysokości rachunków za energię cieplną. Rolety to również świetna ochrona antywłamaniowa. Jej sforsowanie wymaga dużych umiejętności oraz czasu, co zwiększa prawdopodobieństwo złapania rabusia na gorącym uczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *